Staj

2021-2022 Yaz Dönemi stajlarını gerçekleştirecek olan öğrencilerimizin "2022 Yaz Stajı İş Akışı Şeması" ve "2022 Yaz Stajı İşleyişi" belgelerini okumaları gerekmektedir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Staj başvurusu nasıl yapılır?

2021-2022 eğitim öğretim dönemi Yaz Stajı Başvuruları ÖBYS sistemi üzerinden alınacaktır.
Staj dönemi 27 Haziran 2022 - 30 Eylül 2022 tarihleri arasında olacaktır.

OBYS sisteminde giriş ekranında önce Teknoloji Fakültesi seçilecektir. (Sistem Tüm Üniversiteye açık olduğundan)

Daha sonra staj seçilecektir.(İşyeri eğitimi ekranı kapalı konumdadır.)

Staj işleyişi ve gerekli belgeler aşağıdaki linklerde verilmiş olup “Yaz Stajı İş Akış Şeması” doğrultusunda işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir.

  • Staj başvuru/bitiş evraklarını kime teslim etmeliyim?

Staj başvuruları OBYS üzerinden yapılmaktadır. Başvuru  Ayrıca Ek-1 ve Ek-2 doldurularak Arş.Gör. Elif ULUTAŞ veya Arş.Gör. Batuhan SORUŞBAY'a e-posta yoluyla ulaştırılmalıdır.

Staj bitiminde Ek-5, Ek-6 (Staj-1/MLM3000) veya Ek-7 (Staj-2/MLM4000) staj yönergesinde belirtilen şekilde doldurularak Arş.Gör. Elif ULUTAŞ veya Arş.Gör. Batuhan SORUŞBAY'a elden teslim edilecektir. Teslim tarihleri bölüm sayfasından duyurulmaktadır.

  • Staj defterimi nasıl doldurmalıyım?

Staj defteri isteğe bağlı renkli veya siyah-beyaz, arkalı önlü veya tek yüze basılı olarak hazırlanabilir. Staj raporu günü gününe staj yapılan yerde doldurulur. Sayfalar kurumun yetkili mühendisine onaylatılmalıdır. Her sayfanın alt kısmında onaylayan kişinin imzası ve kaşesi yer almalıdır. Aynı yerde iki veya daha fazla öğrencinin yaptığı stajlar için dosyalar farklı olacak (Her öğrenci kendi dosyasını hazırlayacak, şekil/resim aynı olabilir fakat diğer bölümler bireysel olacaktır). Yazım kuralları hakkında detaylı bilgiyi Teknoloji Fakültesi Öğrenci Staj Yönergesindeki Staj Raporu Madde 12'de bulabilirsiniz.

  • Yaz stajı ne zaman gerçekleştirilir?

2. ve 3. sınıfın yaz aylarında gerçekleştirilir. Yaz stajlarının 4. sınıf yazına kalması halinde, staj sonunda mezuniyet talebinde bulunabilirler. Sadece tüm derslerini tamamlamış olan öğrencilerimiz dönem içerisinde stajlarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca ara dönemde stajlarını gerçekleştirmek isteyen öğrencilerimiz, bahar dönemi başlangıcına kadar olan sömestr döneminde minimum 18 gün olacak şekilde stajlarını yapabilirler. Final haftası bu süreye dahil değildir. 

  • Kaç gün staj yapılır?

Mezun olabilmeniz için 72 (MLM3000-36 iş günü / MLM4000-36 iş günü) iş günü staj eğitimini gerçekleştirmek zorundasınız. Stajınızı 18 iş gününden az olmamak koşulu ile farklı firmalarda veya aynı firmanın Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ile ilgili farklı bölümlerinde yapabilirsiniz. 18 ile 36 gün arasında yapılan stajlar 18, 36 ve üstü iş günü yapılan stajlar 36 gün olarak kabul edilmektedir.

  • Yaz okuluna devam ederken yaz stajımı yapabilir miyim?

Yaz okulu sırasında ders günleri iki günü aşmayacak şekilde yaz stajı yapılabilir. Yaz stajının kabulu için gerekli olan minimum 18 ve 36 iş günü, cumartesi günleri de staj yapılarak tamamlanabilir. Staja başlamadan önce Yaz Okulu Dilekçesinin doldurulup staj komisyon üyelerinden birine teslim edilmesi gerekmektedir.

Yaz Okulundan ders alacak öğrencilerimiz, OBYS üzerinden staj başvurularını gerçekleştirirken Yaz Okulu derslerini staj süresine eklemeden başvurularını yapmaları gerekmektedir. Yaz okulu başladığında staj süreleri revize edilecektir.

 

 

Öğrenci cumartesi günleri staj yapacaksa işyerinden cumartesi günleri staj yaptığına dair kaşeli ve imzalı bir belge getirmek zorundadır.

 

Staj Komisyonu 

Staj komisyonu, bölümümüzün öğretim üyeleri ve elemanlarından oluşan bir komisyondur. Öğrencilerin tarafından bulunan staj yerlerinin bölüm için uygun olup olmadığına karar verir. Hazırlanan staj raporlarının değerlendirip staj kabulune onay verir. Staj ile ilgili sorularınız için Arş.Gör. Elif ULUTAŞ veya Arş.Gör. Batuhan SORUŞBAY ile iletişime geçebilirsiniz.

 

YAZ STAJI İLE İLGİLİ FORMLAR

Teknoloji Fakültesi Öğrenci Staj Yönergesi

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Staj Kılavuzu

EK-1: Staj Başvuru ve Kabul Formu

EK-2: SGK Formu

EK-3: Staj Dilekçesi

EK-4: Staj Resmi Yazısı

EK-5: Staj Değerlendirme Formu

EK-6, EK-7: Staj Raporu

Yaz Okulu Dilekçesi

İşsizlik Fonu Katkısı Bilgi Formu

Stajın zorunlu olduğuna dair belge isteyen firmalara verilecek olan 26.03.2022 tarihli Dekanlık imzalı Zorunlu Staj Evrağı

Geçtiğimiz dönem öğrencilerimizin yaz stajlarını gerçekleştirmiş olduğu firmaların listesi için tıklayınız.

Tüm öğrencilerimizin öncelikli olarak METALURJİ ve MALZEME MÜHENDİSLİĞİ STAJ YÖNETMELİĞİ'ni okumaları gerekmektedir.

 

 


Bu sayfa Metallurgical and Materials Engineering tarafından en son 14.06.2022 10:13:38 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM